Střílel, protože ho šikanovali. Dvanáctiletý útočník z finské školy přiznal motiv

Střílel, protože ho šikanovali. Dvanáctiletý útočník z finské školy přiznal motiv

Motivem k útoku na spolužáky ve škole nedaleko Helsinek byla pro dvanáctiletého střelce šikana. Podezřelý to sám řekl vyšetřovatelům. Že byl obětí šikany, potvrdilo i předběžné vyšetřování, uvedla finská policie v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

Při úterní střelbě zemřel jeden žák, kterému bylo rovněž 12 let, a další dvě žačky utrpěly vážná zranění. Vlajky napříč Finskem ve středu vlály napůl žerdi.

Podezřelý žák se k činu vyšetřovatelům přiznal a zůstává v péči sociálních služeb, jelikož finská policie nemůže vzít do vazby dítě, které není trestně odpovědné. Na veřejnosti jeho jménem zatím nikdo nepromluvil, uvádí Reuters.

 

Finsko se vzpamatovává ze střelby na škole ve městě Vantaa nedaleko Helsinek. (3. dubna 2024) Autor: Reuters

 

Jak útočník, tak oběť a obě zraněné byli finské národnosti, byť jedna ze zraněných dívek měla dvojí občanství – finské a kosovské. Policie veřejnost vyzvala, aby na sociálních sítích o incidentu nešířila fámy.

„Šíří se hodně různých, zčásti nepřesných informací o tom, co se stalo. Policie nadále zdůrazňuje, že šíření určitých nepravdivých informací na sociálních sítích je zločin,“ uvedli vyšetřovatelé podle Reuters.

Střelec k útoku použil střelnou zbraň, na níž měl vystavené povolení jeho blízký příbuzný. Žák do školy Viertola, kde se incident stal, přestoupil začátkem letošního roku. Zařízení navštěvuje asi 800 žáků v devíti třídách a má přibližně 90 zaměstnanců.

Předchozí případy střelby ve školách vedly ve Finsku k diskusi o nutnosti zpřísnění zákona o držení zbraní. Tyto debaty rozproudil především čin osmnáctiletého studenta Pekky-Erika Auvinea, který v listopadu 2007 zastřelil na střední škole Jokela v jihofinské Tuusule osm lidí a poté sebe.

O rok později, v roce 2008, další student, dvaadvacetiletý Matti Saari, zastřelil na střední škole v Kauhajoki deset lidí. Zákon o držení zbraní byl zpřísněn v roce 2010.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/finsko-strelba-skola-sikana-student-spoluzaci-dvanactilety.A240403_145137_zahranicni_bors