„Prostory jsou bezpečné.“ Policejní zásah na hradecké univerzitě skončil

„Prostory jsou bezpečné.“ Policejní zásah na hradecké univerzitě skončil

Šest českých vysokých škol obdrželo výhrůžný e-mail, v němž vyděrač požadoval výkupné. Policie evakuovala studenty Fakulty informatiky Univerzity Hradec Králové. Zásah po třech hodinách skončil, policie nikoho nezadržela.

Na Univerzitě Hradec Králové po více než třech hodinách skončil zásah policie. V rámci něj policisté evakuovali studenty Fakulty informatiky. Policisté nakonec nikoho nezadrželi, prostory jsou podle nich bezpečné.

Policie na škole zasahovala v reakci na výhružný e-mail. „Policie pracovala s informací, že pisatelem výhružného e-mailu měl být student UHK. Šetřením a prověřováním na místě byla tato informace jednoznačně vyvrácena,“ řekl ČTK mluvčí univerzity Jakub Novák.

Jeho slova potvrdila i samotná policie na sociální síti X. „Poznatek, který jsme prověřovali a který směřoval k jednomu studentovi UHK, jsme jednoznačně vyvrátili,“ stojí v příspěvku.

Výhružný e-mail byl rozeslán na šest českých vysokých škol. „Dnes v devět hodin přišel na Rektorát Univerzity Karlovy hromadný vyděračský mail (celkem mail obdrželo šest vysokých škol) s žádostí o výkupné, jinak vyděrač hrozí střelbou na neuvedeném místě,“ potvrdila informaci pro Seznam Zprávy Šárka Bukvajová z odboru vnějších vztahů Rektorátu Univerzity Karlovy (UK).

E-mail s tímto sdělením univerzita rozeslala i studentům. „Bezprostřední nebezpečí nehrozí, evakuace dle PČR není doporučena. Výuka na UK zůstává v normálním režimu. Situaci budeme nadále monitorovat,“ ubezpečila největší česká univerzita v e-mailu, pod nímž je podepsán Otomar Sláma z bezpečnostního odboru rektorátu.

Podle Nováka policisté zasahovali v kampusu Na Soutoku. „Probíhá evakuace všech tří budov kampusu. Semestr je v plném proudu, uvnitř byly stovky studentů a pedagogů,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

 

Policie evakuovala budovu Fakulty informatiky Univerzity Hradec Králové

Před fakultou po 14. hodině postávaly hloučky studentů. „Policie řídí výjezd aut z areálu, je tu asi 12 policejních aut, včetně civilních a sanitky,“ popsala reportérka z místa.

Kriminalisté informovali, že se všemi dotčenými univerzitami budou nastavena bezpečnostní opatření, a to i na základě vyhodnocení všech rizik. V současné době policisté pátrají po pisateli.

Výhrůžky obdržela i Univerzita Palackého v Olomouci. Její tiskový mluvčí Egon Havrlant to potvrdil s tím, že škola již zavedla preventivní opatření, která z pochopitelných důvodů nemůže zveřejnit.

„Určitě nechceme nic podcenit, zároveň ale také chceme předejít šíření paniky. O větší obezřetnost a všímavost jsme požádali rovněž všechny fakulty a součásti univerzity, o totéž prosíme naše zaměstnance i studenty,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

 

Zdroj: Seznam Zprávy