V Mýtě vraždil student, který umístil výbušninu ve škole, uvedla policie

V Mýtě vraždil student, který umístil výbušninu ve škole, uvedla policie

Vražda muže ve Vysokém Mýtě a umístění výbušného systému ve škole v Pardubicích mají stejného pachatele. Je jím 19letý student, který se pak otrávil a zemřel. Svou oběť si na ulici vybral náhodně.

Během víkendu došlo k zásadnímu zvratu ve dvou případech, které mají společného podezřelého.

V pátek okolo 13:30 přijali policisté oznámení, že byl v areálu SPŠ chemické v Pardubicích nalezen nástražný výbušný systém. Studenti školy jej našli v kontejneru vedle hlavní budovy školy.

Na místo jsme okamžitě vyslali dostupné policejní hlídky, které zajistily okolí místa, kde se předmět nacházel. Vyžádali jsme si na místo příjezd specialistů z Pyrotechnické služby PČR a začali s okamžitou evakuací osob nacházejících se v okolí místa nálezu,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Celkem policisté evakuovali přes 800 lidí. V kontejneru byla sportovní taška, v níž se nacházel uzavřený tlakový hrnec, ke kterému byl připevněný elektrický obvod s časovačem. V tašce se nacházela také krabice s hřebíky.

„Policejní pyrotechnici přes veškeré dostupné metody nemohli bezpečně otevřít hrnec a zjistit jeho obsah,“ poznamenala mluvčí. Předmět proto částečně rozebrali, zajistili a bezpečně přepravili k dalšímu znaleckému zkoumání.

Už večer policisté zjistili, že nástražný systém patrně sestrojil 19letý student školy. „V tu chvíli jsme začali provádět všechny možné dostupné úkony ke zjištění místa jeho aktuálního výskytu, mimo jiné jsme okamžitě vyžádali souhlas státního zástupce s jeho zadržením, vyhlásili jsme celostátní pátrání, vyslýchali jsme svědky a tak dále. Podezřelý však aktuálně nebyl aktivní na sociálních sítích ani jinak, a ač po něm pátraly desítky policistů i kriminalistů, nepodařilo se nám ho vypátrat,“ přiblížila Janovská.

Zmínila, že šlo o studenta, který nezapadal do kolektivu, měl špatný prospěch, do školy dojížděl z jiného kraje a přes týden byl ubytován na internátě. „Jak jsme později zjistili, v době ohlášení nálezu se zřejmě tento student nacházel v okolí školy, a tudíž věděl, že zde zasahuje policie. Zřejmě i proto dělal vše, aby nemohl být nalezen. Přes probíhající rozsáhlé pátrání během celé noci nebyl podezřelý dopaden,“ uvedla mluvčí.

Místo násilného činu v ulici Českých Bratří ve Vysokém Mýtě, Autor: iDNES.cz

Mladík byl studentem čtvrtého ročníku, který opakoval. „Škola upozorňovala rodinu na problémovost daného žáka a jeho zdravotní stav. Bohužel reakce nepřicházela. Naopak škola byla usměrňována,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Školy ani jejich pedagogové podle něj nepochybili, šlo o typické individuální selhání konkrétního pachatele. „Kompetence pedagogů, vychovatelů na domovech mládeže jsou velice omezené a těžko lze podobným případům zabránit. Tyto případy jsou známé ze zahraničí,“ řekl Netolický.

V sobotu po sedmé hodině ráno policisté přijali oznámení o napadení na ulici ve Vysokém Mýtě. Na linku 158 volala řada svědků, kteří uváděli, že nějaký muž napadl sekerou jiného muže a z místa činu odchází.

„Po příjezdu policisté nalezli osobu v tratolišti krve a svědci označili odcházejícího jako pachatele. Podezřelého muže policisté pronásledovali a za použití donucovacích prostředků ho zadrželi asi 18 minut po činu zhruba 500 metrů od místa napadení,“ sdělila Janovská.

Muž měl v ruce sekeru, kterou odložil. Po zadržení policistům řekl, že se chtěl pomstít okolí a zabít více lidí. Dále uvedl, že ve Vysokém Mýtě se vyskytl zcela náhodně a zcela náhodně si vybral i svoji oběť.

„Po zadržení začal muž zvracet a na dotaz policistů uvedl, že hned po útoku spolykal jed, ale neuvedl jaký,“ zmínila mluvčí. Hlídka zavolala záchrannou službu a muž byl za doprovodu policistů převezen do nemocnice, kde se jeho stav zhoršoval a kde ještě v dopoledních hodinách zemřel.

„Krátce po zadržení jsme zjistili, že se jedná o námi hledaného studenta, a tím se oba případy propojily,“ řekla mluvčí.

Při domovní prohlídce a prohlídkách dalších prostor, kde se student pohyboval, policisté následně nalezli další předměty, komponenty a chemické látky k možnému sestavení nástražného výbušného systému. „Nutno říct, že se jednalo o běžně dostupné věci, které se dají koupit,“ dodala mluvčí.

„Zajištěno bylo i mnoho osobních záznamů podezřelého. Zajištěné věci budou postupně dále konzultovány a vyhodnocovány se znalci – zejména v oboru psychiatrie a psychologie, se soudními lékaři a pyrotechniky. Okolnosti dosud zjištěné nevedou k závěru, že by jednání podezřelého naplňovalo znaky jiných trestných činů než trestného činu obecného ohrožení a vraždy. Prověřování věci je na samém počátku, kdy je třeba zejména objasnit motivaci jednání podezřelé osoby,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Podle policie nyní již v souvislosti s mladíkovým počínáním nehrozí žádné riziko. „Musím však zmínit, že vzhledem k zajištěným předmětům nelze vyloučit, že podezřelý plánoval v blízké době provedení útoku s daleko vážnějšími následky na místě s větší koncentrací lidí, což je jedna z hlavních vyšetřovacích verzí. Je mi nesmírně líto, že k sobotní tragédii došlo a za sebe mohu říct, že jsem přesvědčen o tom, že všichni udělali maximum k tomu, abychom podezřelého zadrželi v co nejkratším čase,“ doplnil ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje Jan Ptáče

Zdroj:
https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/vysoke-myto-vrazda-stredni-prumyslova-skola-zak-otrava-vybuch.A221107_143422_pardubice-zpravy_alh

 

Další příspěvky ke čtení:


[pt_view id=“568fce3xi7″]