Pro mateřské školy

Porovnání řešení z pohledu bezpečnosti a ergonomie

Zamykání školky (mimo časy předávky dětí), které je v praxi často aplikováno je velmi rizikové a nesprávné řešení. V době předání dětí jsou dveře bez kontroly a volně průchozí v absolutním rozporu s bezpečnostním režimem, legislativou a metodickými pokyny. Velmi často také v rozporu se základním principem požární bezpečnosti budovy a použitím únikových cest. S ohledem na každodenní oprávněný zájem rodičů a pověřených osob vstupovat do objektu školky a nemožný odchod pedagoga ze třídy od dětí ke vstupním dveří v případě bezpečnostního incidentu či za účelem otevírání dveří jednotlivcům, je toto řešení nefunkční a maximálně rizikové.

Systém domácího telefonu (videotelefonu) byla jedna z mála nabízených a pro zřizovatele snadno uchopitelných variant. Avšak každodenní obsluha těchto původně do bytů určených systémů se v tak náročném provozu stala velmi rušivá ve třídě jak pro děti, tak jejich pedagogy. V prvních týdnech nového školního roku je tento systém prakticky nefunkční. Není v silách pedagoga znát nové oprávněné osoby tak, aby byl schopen vzdáleně a bezpečně otevřít vstupní dveře. V případě, že má odpovědný pedagog pochyby, nemá možnost opustit třídu a jít situaci osobně řešit, jelikož nemůže opustit svěřené děti. Nový pedagog nemá žádnou možnost vzdáleně prověřit či bezpečně poznat osobu stojící u vstupních dveří. Ve chvíli opuštění prostoru třídy (čas trávený s dětmi na zahradě), není nikdo, kdo by elektronickému vrátnému asistoval, a tak často dochází i při instalaci těchto systémů k nedodržení a porušení bezpečnostních opatření právě v podobě volně průchozích a otevřených vstupních dveří.

Vrátný (lidský faktor) je osoba, která je správě fyzicky přítomná u vstupu, a to z důvodu dohlížení na dodržování a správné užití elektronických kontrolních systémů (kontrola nežádoucího předávání si otevřených dveří a identifikace jednotlivců). V případě, že vrátný nemá k dispozici výše uvedenou možnost elektronické identifikace, je nutné, aby při projeveném zájmu osob o vstup do budovy v době vyzvedávání dětí, byly všechny osoby prověřeny dle dokladů totožnosti a dokumentu prokazující vazbu ke konkrétnímu dítěti. Tento proces by měl být nastaven a dodržován hlavně v prvních týdnech nového školního roku, kdy do budovy vstupuje velké množství osob nových. Tyto procesy se často nastaví, avšak v praxi nejsou dodržovány.

Číselné kódy jsou jednoduchým systémem, který by při správném nastavení (každý rodič, oprávněná osoba = unikátní kód) mohl fungovat i bezpečně, ale v reálném nasazení je to často jedno z nejméně bezpečných řešení. Číselnou podobu klíče lze předat pouhým ústním sdělením. Velmi často číselnou kombinaci znají i děti a školka nemá žádnou šanci mít vstupní dveře pod kontrolou. Často je praxe taková, že je zaveden jednotný číselný kód (znám například celému sídlišti) nebo je nastaven stejný kód po několik let, jenž je viditelně vymačkán na klávesnici.

Čipové systémy jsou již sofistikovanějším způsobem zabezpečení vstupu do objektu. Přesto jsou to systémy, které jsou v praxi určené do firem pro docházku zaměstnanců, kde mají většinou technika či personalistu, který se udržením aktuálnosti přístupů plnohodnotně zabývá. Jedná se o variantu čipového systému (terminály), které nejsou vybaveny správou (ovládáním) odpovídající náročnému provozu mateřských škol. Z toho vznikají bezpečnostní incidenty. Rodiče vlastní vstupní čip do mateřské školy i přesto, že děti již dochází do školy základní.

Je nutné přehledně a snadno udržet aktuálnost aktivních přístupů v souvislosti a vazbě na konkrétní dítě. Efektivním řešením je využití sofistikovaného vstupního systému řešeného přímo na míru školnímu zařízení, reflektující náročný specifický provoz. Nutná je také uživatelská přívětivost.

Biometrické systémy jsou nejpokročilejší technologie pro identifikaci osob. Často jde o kombinaci šablony otisku prstů a čipového řešení. Důraz je kladen na uživatelskou přívětivost a bezpečnost systému. Šablona otisku prstů je již dnes běžně používána k odemčení mobilního telefonu nebo u firemních docházkových systémů. Hlavní výhodou je absolutní bezpečnost bez možnosti zneužití přístupu jako u ostatních metod zabezpečení.  Kombinované systémy(biometrie a čipy) se sofistikovanou správou uživatelů představují ideální řešení zabezpečení.