Tisková zpráva – Odborný seminář k problematice nárůstu agrese ve školách

Tisková zpráva – Odborný seminář k problematice nárůstu agrese ve školách

Dne 5. června 2025 proběhl v Praze odborný seminář na téma nárůstu agrese ve školním prostředí a adekvátní reakce na tyto situace. Akce, kterou společně uspořádalo Ministerstvo vnitra ČR – odbor prevence kriminality a spolek Asociace bezpečná škola, přivítala více než 100 účastníků z řad odborné veřejnosti, pedagogů i zástupců státní správy. Seminář byl zcela zaplněn a dle hodnocení účastníků i přednášejících přinesl vysoce praktické a aktuální informace.

Úvodním slovem zahájil seminář vrchní ředitel sekce Odboru bezpečnostní politiky MV ČR Jan Paďourek. Program semináře byl koncipován na tři části. Po celou dobu semináře byl přítomen ředitel Odboru prevence kriminality MV ČR Michal Barbořík a konferenci moderoval Milan Fára, vrchní ministerský rada Odboru prevence kriminality MV ČR.

I. BLOK – Strategické cíle a legislativní rámec
Úvodní příspěvek přednesla Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, která představila strategickou vizi státu v oblasti zajištění práva každého dítěte na bezpečné dětství. Zaměřila se na legislativní rámec, vládní vize a reálný stav v praxi. Následovala Kateřina Bělohlávková z odboru prevence kriminality MV ČR, jež se ve svém příspěvku zaměřila na roli bezpečného prostředí jako klíčového faktoru pro snižování rizika násilí ve společnosti.

II. BLOK – Nástroje a metodiky státní správy
Druhý blok se věnoval konkrétním nástrojům podpory škol a školských zařízení. Ilona Vaculová z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy představila metodiku Minimálních standardů bezpečnosti (č. j. 19322-MSMT/2024-4), vydanou v prosinci 2024. Dokument se zaměřuje na prevenci a snižování bezpečnostních rizik ve školním prostředí. Jan Paťawa z odboru komunikace MV ČR následně rozebral klíčovou roli krizové komunikace při mimořádných událostech. Upozornil na rizika spojená s nedostatečně nastavenou komunikací, která může vést ke vzniku dezinformací, panice či ztrátě důvěry veřejnosti.

III. BLOK – Příklady dobré praxe a reálné zkušenosti
Závěrečná část semináře se soustředila na praktické příklady a reálné zkušenosti. Jozef Halcin, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Slovenské republiky, prezentoval systém prevence ve slovenském školství. Václav Husák, vedoucí odboru pořádkové služby Policie ČR Karlovarského kraje, sdílel zkušenosti Karlovarského kraje, včetně dat ze školních nácviků krizových situací.

Závěrečné příspěvky byly věnovány konkrétním nástrojům a případovým studiím. Hana Sobotková ze společnosti Bakaláři představila varovný systém pro školy, který podporuje efektivní krizovou komunikaci napříč celou školní komunitou. V rámci živého rozhovoru Jitky Sladké z Asociace bezpečná škola vystoupila Šárka Jendruščáková, ředitelka ZŠ Jiráskovy sady v Příbrami, která sdílela detailní informace o útoku žáka ve škole, jeho dopadech a následném řešení situace. Libor Sladký, prezident Asociace bezpečná škola, uzavřel seminář přehledem nejčastějších mýtů a skutečností spojených s bezpečností ve školách v České republice.

Účastníci ocenili především praktický přínos semináře, konkrétní nástroje a doporučení aplikovatelná ve školní praxi. Atmosféra byla podnětná a vedla k četným konstruktivním diskusím mezi odborníky i školskými pracovníky.

Seminář potvrdil, že cílené a odborně vedené vzdělávací akce mají klíčový význam pro zlepšování školního klimatu a prevence násilí ve vzdělávacím prostředí. Organizátoři již nyní připravují následná tematická setkání, která navážou na aktuální výzvy v oblasti bezpečnosti škol.

Odkaz na TZ OPK MV ČR:  https://prevencekriminality.cz/ministerstvo-vnitra-usporadalo-seminar-o-bezpecnosti-ve-skolach/

 Fotogalerie:

 

 

Autor: Asociace bezpečná škola