Střelec z Texasu byl tichý samotář, čtyři zranění jsou v kritickém stavu

Soud v americkém státě Texas odmítl propustit na kauci 17letého muže obviněného z toho, že postřílel na střední škole deset lidí a dalších deset zranil. Dimitrios Pagourtzis tak zůstane až do soudního procesu ve vazbě. Podle prvních informací chtěl po masakru spáchat sebevraždu, ale nenašel k tomu odvahu.

Student, který podle úřadů postřílel se zbraněmi svého otce devět svých spolužáků a učitele, souhlasil v rámci prvního stanutí před soudem k úřednímu přidělení advokáta. Obviněný, který se nevyjádřil, zda se cítí nevinen či vinen, komunikoval se soudcem videokonferenčně z galvestonské věznice.

Policisté prohledali pachatelův dům v nedaleké obci Alvin, uvnitř údajně mohly být další výbušniny. Jako střelné zbraně použil pachatel pušku a revolver ráže .38, které patří jeho otci a ten ji zřejmě držel legálně, upozornil texaský guvernér Greg Abbott.

V Pagourtzisových poznámkách na počítači a v mobilním telefonu našli vyšetřovatelé zmínky o tom, že vražednou střelbu plánoval. Chystal se prý také potom spáchat sebevraždu. Policii se ale nakonec vzdal, protože k tomu „nenašel odvahu“, poznamenal Abbott.

Totožnost obětí média zatím neznají, vyšetřovatelé je mají zveřejnit v průběhu soboty. Spolužáci střelce označili za tichého samotáře, s nímž nikdy nebyly potíže. Vášnivě se prý oddával videohrám a chtěl se stát příslušníkem americké námořní pěchoty. Policie o něm dosud žádné poznatky neměla.

Policisté stále ještě zkoumají, zda útočník neměl komplice. Zjišťují rovněž, kolik výbušnin Pagourtzis do školy přinesl a zda byla některá z obětí explozí usmrcena. Podle agentury AP šlo o trubkové nálože, lahve se zápalnou směsí a trhavinu v tlakovém hrnci. Výbušniny byly nalezeny i v domě, kde útočník bydlel, a v jeho automobilu.

Velkou záhadou podle vyšetřovatelů zůstává motiv. Studenty v napadené třídě, s nimiž se znal, útočník údajně ušetřil. Chtěl prý, aby někdo o jeho činu mohl vypovídat. Z útočníkova facebookového účtu, který byl po masakru smazán, podle policie přímo nevyplývá, že by útok plánoval. Na stránkách nicméně byla fotografie trička s nápisem „Born to kill“ (Zrozen k zabíjení).

Zdravotníci dnes agentuře Reuters sdělili, že čtyři z deseti zraněných jsou v kritickém stavu. Jsou mezi nimi i dva policisté, kteří se pokusili útočníka zastavit. Podrobnosti o jejich činu ale zatím na veřejnost nepronikly.

Masakr se odehrál ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Policisté oblast uzavřeli a evakuovali školu a Pagourtzise brzy po činu zadrželi. Kromě něj zatkli ještě jednoho podezřelého studenta. Podle houstonských policistů byly ve školním objektu a v jeho okolí nalezeny výbušniny.

Truchlící poslouchají modlitbu během smutečního obřadu za oběti střelby na texaské střední škole v Santa Fe. Autor: Reuters
Truchlící poslouchají modlitbu během smutečního obřadu za oběti střelby na texaské střední škole v Santa Fe. Autor: Reuters

Zdroj: IDNES